Satın Al
*scroll tekerleği ile de ilerleyebilirsiniz

Banetti'nin Eşsiz
Lezzetinin Sırrı Ne?

Aşk mı? Tutku mu? Gelenek mi? Damak zevki mi? Tecrübe mi?
Hepsi ve daha fazlası…

Binlerce Yıllık Zenginliği Kalite İle Buluşturuyoruz.

Gastronomi kenti Gaziantep’te üretilen Banetti, geleneksel lezzetlerin kesiştiği bir bölgenin sofralardaki iddiasını, tutkusu ve kalitesiyle birleştiriyor.

Köklerini İtalya’dan alan makarnayı, Anadolu’nun binlerce yıllık tahıl zenginliğiyle harmanlayıp; dünyaya yeniden sunuyor.

Lezzetin Kaynağına Giden Yol Banetti'den Geçiyor

Banetti için buğday; çok sayıda tahıl tanrıçasının kabul gördüğü, medeniyetler beşiği Mezapotamya'da kök salıp bugünlere ulaşan bir gastronomi mirasıdır.Bu miras, bölgenin iklim şartları ve verimli toprak yapısıyla ilişkili olarak zenginliğinden ödün vermeden günümüzde de aynı değeri korumaktadır.

 

Buğdayın Anavatanından Dünyaya Ulaşıyoruz.

Yerleşik yaşama geçişin ve tarımın simgesi buğdayın ana vatanı; Yukarı Mezopotamya olarak bilinen ve bugün Türkiye’de “Güneydoğu Anadolu” olarak tanımlanan bölgedir. Buğday (Triticum Durum), insanlık tarihinde ilk kez Güneydoğu Anadolu bölgesinde kültüre alınmış ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır.

En Kaliteli Durum Buğdayını Özenle Seçiyoruz.

Mezopotamya’nın bereketli topraklarında filizlenen; serin rüzgârlarında ve kavurucu sıcağında olgunlaşan en kaliteli durum buğdayı, Banetti için özenle seçilir. Makarnaya “al dente” kıvamını veren, zengin ve kaliteli protein içeriğini oluşturan %100 durum buğdayı seçimindeki hassasiyet, Banetti’yi diğer makarnalardan ayıran en önemli özelliklerinden biridir.

Zenginliğiyle büyüleyen kadim coğrafyanın verimli topraklarında hayat bulan, kehribar rengi ve dolgun taneleriyle ilk bakışta kalitesini hissettiren makarnalık buğday, Banetti uzmanlarının tecrübesiyle buluşur ve ortaya Banetti’nin benzersiz lezzeti çıkar.

İyi İle Yetinmiyor, Mükemmeli Arıyoruz.

Kalite Asla Tesadüf Değildir!

Banetti, her zaman mükemmeli hedefler. Uzmanlar, buğdayın sağlıklı ve kalitatif standartlar açısından en yüksek değerlerde olması için titizlikle çalışır. Mevzuatın gerekli kıldığı parametrelerle yetinmez; daha iyisini sunmak için kendileriyle yarışır.

Banetti laboratuvarlarında buğday tanelerinin görünümü ile tüm fiziksel ve kimyasal özelliklerinin kontrolü yapılır. Kaliteden taviz vermeden üretim gerçekleştirilir

Teknik Test ve Analizleri, Buğday Tecrübemizle Destekliyoruz.

Kalite Asla Tesadüf Değildir!

Banetti bir makarnadan çok; işini tutkuyla yapmanın adıdır. Bu yüzden laboratuvarlarında yaptığı birçok test ve analize ek olarak ürünün esneklik düzeyini ve dayanıklılığını, uzman gözler ve tecrübeli dokunuşlarla ölçer.

Banetti'ye özgü renk, aroma ve lezzetin mükemmel dengesini, kusursuz bir uyumla harmanlar.

İrmiği, Zengin Kaynak Suları İle Yoğuruyoruz

Bölgenin zengin kaynak suları irmikle buluşturulur ve %100 durum buğdayı, değerli gluten ağının bütünlüğü bozulmadan, en uygun sıcaklıkta yoğrulur.

Özel Hamuru, Özenle İşliyoruz

Banetti’nin özel hamuru, gelişmiş otomasyon sistemi ile kontrol edilen üretim tesislerinde her türlü sosu emebilen özel dokusuna ve son şekline ulaşır.